top of page

Student Teacher Academic Recognition (STAR)

STAR Region 8 Local Winners

REGION
SYSTEM
SCHOOL
STAR STUDENT
STAR TEACHER
8
Bryan County
Bryan County High School
Rusty Kevin Butler
Anna Waddell
8
Bryan County
Richmond Hill High School
Jolie Claudio
Sarah Lemmons
8
Bulloch County
Bulloch Academy
James Burke
Beverly Campbell
8
Bulloch County
Portal High School
Chandler Scott Grooms
Dennis Moore
8
Bulloch County
Southeast Bulloch High School
Eric Byun Lim
Joey Harvey
8
Bulloch County
Statesboro High School
Julia Cason Basquin
Anthony Hammett
8
Bulloch County
Trinity Christian School
Abigail Case
Charlotte Crowe
8
Candler County
Metter High School
Trevar Mainer
Julie Ray
8
Chatham County
Alfred Ely Beach High School
Eliezer Neria-Pena
Kelsey Andersson
8
Chatham County
Benedictine Military School
Matthew Edward Winders
Drew Schwalbe
8
Chatham County
Calvary Day School
Jackson Jones
Marcia Herndon
8
Chatham County
H.V. Jenkins High School
Aiden Joshua Maxwell
Elizabeth Ewbanks
8
Chatham County
Islands High School
Miles Charles Parkhurst
Hilary Ho
8
Chatham County
New Hampstead High School
Leah Morgan Worrill
John M. Griffin
8
Chatham County
R.W. Groves High School
Lucas Daine Prater
Roger Pacheco
8
Chatham County
Savannah Arts Academy
Margaret Wade
Michael Riccio
8
Chatham County
Savannah Christian Prep School
Ethan Matthew Thurmon
Elise Mercer
8
Chatham County
Savannah Country Day School
Edward Olmsted Henneman III
Paula Swart
Region Winner
8
Chatham County
Savannah Early College High School
Cassandra Mae Cates
Wanda Early
8
Chatham County
Sol C. Johnson High School
Manav Yogesh Scroggin
Breanna Tarzia
8
Chatham County
St. Andrew’s School
Richard Gary Witbeck
Fred Devyatkin
8
Chatham County
St. Vincent’s Academy
Annabelle Judith Corbitt
Aspasia Watson
8
Chatham County
Veritas Academy
Francisco Orellana
Matthew Burt
8
Chatham County
Windsor Forest High School
Makayla Culpepper
Michele Hooker
8
Chatham County
Woodville-Tompkins High School
Obrien White
Janelle Partap
8
Effingham County
Effingham County High School
Jenna Ann Mollett
Sterling McNeal
8
Effingham County
South Effingham High School
Nicklaus Downing Owens
Sara Huntley
8
Emanuel County
David Emanuel Academy
Peyton Free
Donna Campbell
8
Emanuel County
Emanuel County Institute
Karly Rae Olliff
Frank Wimberly
8
Emanuel County
Swainsboro High School
Manuel Fernando Fernandez
Joseph O’Neal
8
Evans County
Claxton High School
Joshua Ian Gillespie
Meagan Hedden
8
Evans County
Pinewood Christian Academy
Jonathan Luke Scott
Allison Pollak
8
Liberty County
Bradwell Institute
Alan Zhu
Aubrey Simmons
8
Liberty County
First Presbyterian Christian Academy
Timothy Jordan Christensen
Lee Christensen
8
Liberty County
Liberty County High School
Emma Autumn Beasley
David Sohayda
8
Long County
Long County High School
Dakota James Pendleton
Andrew Walden
8
Montgomery County
Montgomery County High School
Braden Conner Hardeman
Kerri Anderson
8
Screven County
Screven County High School
Caleigh McQuaig
Ashley Lariscy
8
Screven County
Screven County High School
Erin Thompson
Amy Sheley
8
Tattnall County
Tattnall County High School
William David Daus
Katherine Swain
8
Toombs County
Robert Toombs Christian Academy
Kate Kennedy
Thomas Barfield
8
Toombs County
Toombs County High School
Allison Joy Waller
Dana Manning
8
Vidalia City
Vidalia Comprehensive High School
Seth Duncan MacGregor
Thomas Grey Meredith
8
Vidalia City
Vidalia Hertiage Academy
Julia Shae Beacham
Cathy Johnson
8
Wheeler County
Wheeler County High School
Jasmine Skylar Holland Soto
Timothy Quigley
bottom of page