top of page

Student Teacher Academic Recognition (STAR)

STAR Region 7 Local Winners

REGION
SYSTEM
SCHOOL
STAR STUDENT
STAR TEACHER
7
Burke County
Burke County High School
Michael Corbitt
Nidia Oglesby
7
Burke County
Edmund Burke Academy
Mary Benton Sylvester
Karen Reeves
7
Burke County
Faith Christian Academy
Benjamin Michael Ford
Amy Grubb
7
Columbia County
Augusta Christian Schools
Hayden Faith Lamar
Emma Grace Milian
7
Columbia County
Augusta Christian Schools
Sunny Presley Holberton
Sarah White
7
Columbia County
Augusta Preparatory Day School
Sachi Priya Sharma
Eric Miller
Region Winner
7
Columbia County
Evans High School
Christian Timothy Byrd
Zachary Bradley
7
Columbia County
Greenbrier High School
Tianyi Zhu
Erin Sallette
7
Columbia County
Grovetown High School
Stephanie R. Reitz
Christy Donovan
7
Columbia County
Harlem High School
Matthew Langley
Curtis Carver
7
Columbia County
Harlem High School
Morgan Gunby
Stephanie Arrington
7
Columbia County
Lakeside High School
Gracelynn Jieyun Xia
Jerry Meitin
Region Winner
7
Glascock County
Glascock County Consolidated School
John Raley
Cory Smith
7
Jefferson County
Jefferson County High School
Jacob Curtis Holt
James Borum
7
Jefferson County
Thomas Jefferson Academy
Carson Mark Davis
Jessica Palumbo
7
Jenkins County
Jenkins County High School
Adeline Belle Bennett
Thomas Johnson
7
Johnson County
Johnson County High School
Alex John Wiggins
Vernon Skelly
7
Lincoln County
Lincoln County High School
Emily Mae Edmunds
Amy Wheeler
7
McDuffie County
Thomson High School
Julianna Grace Ledford
Bradley Bohler
7
Richmond County
A.R. Johnson Magnet High School
Annalise Tackney
Sallie Manning
7
Richmond County
Academy of Richmond County
James Benjamin Kay  V
Jamie Baxley
7
Richmond County
Alleluia Community School
Noah Johan Ceyssens
Steve Swenson
7
Richmond County
Aquinas High School
Elijah Graham Cosper
Casey Wolfe
7
Richmond County
Cross Creek High School
Alisha Barton
Andrea Triplett
7
Richmond County
Curtis Baptist School
Abigail Coughlin
Tim Johnson
7
Richmond County
GA Sch for Innovation and the Classics
Nicholas Alexander Mims
Lee Anderson
7
Richmond County
Hephzibah High School
Naomi Lawe
Reginald Crawford
7
Richmond County
John S. Davidson Fine Arts Magnet Sch
Song Ting Tang
Katelyn Hamilton
Region Winner
7
Richmond County
Richmond Co. Tech Career Magnet
Monae Burns
George Daniels
7
Richmond County
Westminster Schools of Augusta
Creed Johnson Barrett
Matt Rich
7
Richmond County
Westminster Schools of Augusta
Tyler Ray Abercrombie
Matt Rich
7
Richmond County
Westside High School
Sean Medcalfe
Rebecca Potter
7
Warren County
Briarwood Academy
Bethany Ann Furr
Kayleigh Sheppard
7
Warren County
Warren County High School
Saniya Raqueal Bray
Scott Swann
7
Washington County
Brentwood School
Seth Ransom Taylor
Christy Wallace
7
Washington County
Washington County High School
Claire Buck
Laurie McCaskill
7
Wilkes County
Washington-Wilkes High School
Froilan Trix Sunga
Amy Wheatley
bottom of page